PAPATYA

 

Papatya, ortası sarı kenarlarında beyaz taç yaprakları bulunan, Türkiye’de de yetişen bir çiçek türüdür.  İki tip papatya bulunmaktadır. Bunlardan biri Roman papatyası, bir diğeri ise Alman papatyasıdır. Bu iki papatya, birbirlerinden içlerindeki etken maddelerin niceliklerine göre ayrışırlar.

 

Roman Papatyasının Latince ismi “Anthemis nobilis” iken, Alman Papatyasının Latince ismi “Matricaria Chamomilla”dır. Tıp alanında en çok Alman türü kullanılmaktadır. Alman papatyası cilt ve saç sağlığı için çok etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak kabul edilir. 

 

Papatyanın pek çok faydası vardır. İçeriğinde tanen,  terpenler, salisik asitler, flavon glikozitleri ve bisabolol, azülen gibi etken maddeler bulunmaktadır. Her bir etken maddenin sağlık açısından ayrı bir yararı bulunmaktadır.

 

 

ALMAN PAPATYASININ CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINA FAYDALARI NELERDİR ?

 

Alman papatyası iltihap sökücü, spazm giderici, yorgunluk ve ağrı giderici olarak da kullanılır. Anti-inflamatuar etkisiyle enfeksiyonlara yol açan toksinleri öldürür. Tedavi dozunda papatya içeren sabunlar ve losyonlar cildi bu özelliği ile cildi derinlemesine temizler. Dezenfektan etkisi ile makyaj temizliğinde kullanılabilir. Cildi temizler ve nemlendirir.

 

Bakteri ve mantar gibi biyolojik faktörlere bağlı oluşan enfeksiyonların ilerlemesine izin vermeyen antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Mevcut oluşmuş enfeksiyonları ortadan kaldırır. Bağırsak solucanlarını öldürmeğe yardımcı olur. Saça uygulandığında, bit ve akarları öldürür. Kafa derisini enfeksiyonlardan ve hasardan korur.

 

Alman papatyasının en çok kullanıldığı alanlardan biri cilt ve saç sağlığıdır. Dermo-kozmetik alanında özellikle cilt sorunlarının tedavilerine yardımcı olarak sıkça kullanılır.  Cilt sorunlarının tedavisinde harici olarak kullanılır ve şifa niteliğinde bir bitkidir.

 

Alman papatyası özellikle içeriğindeki Azülen miktarı ile diğer papatyalardan farklılaşır. Azulen maddesi anti-enflautuar etkisiyle deri iltihaplarının tedavisinde çok etkilidir ve böylelikle cilt sağlığını da korumaya katkıda bulunur. Ciltte daha önce oluşmuş yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. İçeriğindeki bisabolol sayesinde cilt iyileştirici olarak kullanır, hassas ciltlerin bakımı için uygundur. Cildi yeniden yapılandırma özelliği ile cilt lekelerine karşı etkilidir.  Bu özelliği ile kozmetik dünyasında çok popüler bir bitkidir. Ciltteki ve yüzdeki lekeleri ve noktaları azalttır, yaraları, kesikleri ve çürükleri enfekte olmaktan korurlar. 

 

Papatya içeresindeki  etken maddeler ile saç boyası, saç bakımında sıkça kullanılır. Açık renkli, ince telli, boyalı saç tipleri için önerilir.  Alman papatya suyu doğal saç rengi açıcı olarak bilinir ve kullanılır. Altın renkli boyalar papatyanın sarı çiçeklerinden elde edilir. Sarı renkli saçlarda saç renginin korunmasına yardımcı olur.

 

Papatya yağı aynı zamanda böcek kovucu ürünlerde de kullanılır.

 

 

PAPATYANIN SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ 

 

Papatyanın en bilinen özelliklerinden biri sakinleşici, yatıştırıcı özelliğidir. Papatya kadınların regl dönemlerindeki ağrıları azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Sakinleştirici etkisi ile anti-depresan etkisi de görür. Her iki çeşidinin de depresyonla mücadelede çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Zindelik hissi verirken, üzüntü, mutsuzluk ve halsizlik duygularının ortadan kalkmasını sağlar. Papatyanın çiçeğinin kendisini ya da yağını koklamak bile insana iyi bir ruh hali vermekte yardımcı olur. Baş ağrısına, kas ve eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

 

Güçlü bir iyileştirici ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Küçük çocuklar için de kullanılır. Özellikle  küçük çocuklarda sinir ve öfkeli davranışların yatıştırılmasında,  rahatlamasında tavsiye edilir.

 

PAPATYANIN SPAZM GİDERİCİ ÖZELLİĞİ

 

Mide yanması, ülser, irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim bozukluğu hastalıklarının tedavilerine yardımcı olur. Bağırsak ve midede oluşan spazmların oluşumunu engeller, giderilmesine destek olur. Diş etleri için de çok faydalıdır.

 

PAPATYANIN ANTİ-ALERJİK ÖZELLİĞİ

 

İçeriğinde ki uçucu yağların anti-alerjik etkisi keşfedilmiştir. Bu yağlar sayesinde astım, alerjik nezle gibi vakaların iyileştirilmesine yardımcı olur. Deterjan ve alerjik cilt tahrişlerinde, ışın tedavilerinin neden olduğu hasarları iyileştirmede tavsiye edilir.

 

PAPATYA VE DETOKS

 

Papatya özü dolaşım sisteminin işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Kan dolaşımını düzenler, kanı toksinlerden arındırarak detoks etkisi yapar. Kanı ürik asitlerden arındırarak, romatizma ve artrit gibi  fazla ürik asit nedeni ile oluşan hastalıkların oluşumunu engeller. Bu özellikleri ile iyi bir anti-flojik olarak kullanılır, şişlik ve ödem azaltıcı olarak kullanılır.

 


ALMAN PAPATYASI (GERMAN CHAMOMILE) :

- Saç dökülmesini azaltır ve zayıflayan saçları güçlendirir.

- Saça doğal bir parlaklık kazandırır, saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar.

- Saç derisini rahatlatır ve de kepek oluşumunu engeller.

- Hassas ciltler için önerilir, ciltteki kızarıklıkları azaltır.

- Kılcal damar görünümünü hafifletir.

- Sivilce, böcek sokması ya da yanık gibi cilt sorunlarında dindirici etkiye sahiptir.

- Antioksidan özelliği ile cildin erken yaşlanmasını önlemeye destek olur.

- Rahatlatıcı, nemlendirici ve yeniden yapılandırıcı özelliklere sahiptir.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR