ARGAN YAĞI

 

Son zamanların cilt ve saç sağlığı için en değerli ve en etkili etken maddelerinin başında Argan Yağı gelir. Argan yağı uzun seneler Faslı kadınların güzellik sırrını oluşturmuştur ve doğanın gerçek bir hediyesidir.

Esas olarak Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın bademe benzer sert bir meyvesi bulunmaktadır. Bu sert meyvenin içeresinde ise yumuşak bir çekirdek bulunur. Argan yağı sert kabuğun içerisinde bulunan bu nadide yumuşak çekirdeğin soğuk baskı yöntemiyle damıtılmasıyla elde edilir.  Berberiler, uzun yıllar Fas’ın şiddetli çöl rüzgârlılarının ciltlerinde oluşturdukları kuruluk ve tahribatları iyileştirmek, yumuşatmak ve nemlendirmek üzere bu iksirli yağı kullanıyorlardı. Ayrıca kalp damar rahatsızlıkların tedavisine yardım ettiği de biliniyordu.  2000’li yıllarda dünya Fas topraklarından çıkan bu şifalı yağ ile tanıştı ve mucizelerinden faydalanmaya başladı.

 

Doğanın gerçek bir hediyesi olan Argan yağını elde etmek oldukça meşakkatlidir ve bu sebeple çok değerlidir. Argan ağacı kurak mevsimde yetişir, içerisindeki zengin yağ mineralleri toprağın derinliklerine uzanan köklerinden gelmektedir. Argan yağı öncelikli olarak güçlü bir nemlendiricidir, antioksidan, ve cilt canlandırıcı  özellikleri ile tanınır.  Cilt ve saç sağlığı için şifa niteliğindedir, bu sebeple de kozmetik dünyası için çok önemli bir etken madde haline gelmiştir.

 

ARGAN YAĞI MUCİZELERİ: KIRIŞIK ÖNLEYİCİ VE SIKILAŞTIRICI

 

Argan yağı içerisinde cilt ve saç sağlığını destekleyici vitamin ve mineraller içerir. Argan yağı içeriğinde hücre sağlığı için son derece önemli zengin yağ asitlerini barındırır. Argan yağının %80’den fazlasını  doymamış yağ asitleri oluşmaktadır. Bunun % 45’i oleik asit olan  omega-9’dan oluşur.

Bu yağlar cildin üzerindeki Hidrolipid dokuyu güçlendirir ve böylece cildin nemini korur. Bu yağlı asit aynı zamanda yara izlerini azaltmakta çok etkilidir, özellikle çatlamış deri ve yanık izlerinin tedavisinde onemli bir rol oynar. Kuru ciltleri nemlendirip, cildin gerginliğini azaltarak cildi ferahlatır. Bu yağlı asit ayrıca iyileşmeyi artırır. Argan yağının % 36’sı linoleik asitten yani omega 6’dan oluşur. Linoleikasit yağı, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir ve hücreler arasındaki alışverişi artırır. Bu özellikleri ile özellikle kuru, yaşlanmış ve kırışmış ciltlerde mucize yaratır.

 

İçeriğindeki yağ asitleri kırışıklıkların oluşmasını geciktirir ve cilt sıkılığını artırir. Cildin esneklik ve elastikiyetini korumada, zamana direnç gösteren ilginç bir etkiye sahiptir. Bu yağlar hücre sağlığı için son derece faydalı iyi yağlardır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Argan yağı içerisinde yüksek oranda E vitamini içerir, bu oran zeytin yağındaki oranin 3 katı kadardır. İçerdiği E vitamini sayesinde, toksin yapıya sahip olan serbest radikallerin oluşturacağı hasarlara karşı hücreyi korur. Hücre çeperindeki yağ asitlerinin kalitesini koruyarak hücrelerin sağlığını korur. Yapısındaki steroller, mikro dolaşımı artırarak, cildin ve saçın parlaklığını artırır. Ayrıca bu özelliği enflamatuar etkileri azaltarak yaşlanma ve UHV gibi zararlı ışınlara karşı ciddi bir koruma özelliği sağlar. Ayrıca stres, sigara, çevre kirliliği gibi olumsuz dış etkenlerden hücreleri koruyarak cildin sağlığını güçlendirir. Yapısındaki güçlü antioksidan etkisiyle ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı engeller.

Argan yağının zengin dokusu genellikle yetersiz beslenen ciltleri rahatlıkla besler ve canlılığını kaybetmiş ciltlere yeniden canlılık sağlar.  Besleyici yağ asitleri ile yaşlanmaya meydan okur.

 

Cilt hücrelerini besleyen argan yağı, anti-aging özelliği ile hücre yenilenmesini sağlar. Göz altı torbalarının oluşmasını engeller. Aynı şekilde göz altı kırışıklarının oluşmasını da engeller.

 

Cildi nemlendiren argan yağı cilde pamuksu bir yumuşaklık katarak içindeki E vitamini ile cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağının içeriğinde yararlı yağ asitleri cildi yağlandırmaz ve cildi tahriş etmez.

 

Yüz ve boyun dahil olmak üzere tüm vücuda uygulanabilir.

 

 

ARGAN YAĞI MUCİZELERİ: SAÇ VE ŞAÇ DERİSİ SAĞLIĞI

 

Argan yağı aynı zamanda D-panthenol (vitamin B5), buğday yağı ve B vitaminleri açısında da zengindir.  Bu madde saç ve saç derisi temizliğinde kullanılır. Ayrıca D-panthenol saçın nemlenmesinde, beslenmesinde son derici yararlıdır. Söz konusu madde saçı nemlendirerek tarama kolaylığı sağlar, saç uçlarındaki kırılmaları, saç hasarlarını engeller. Özellikle çok fazla kuaför işlemine (saç boyası, fön ile aşırı ısı vb) maruz kalan saçların bakımı için önerilir. Saçlara yumuşaklık sağlar bu bağlamda doğal bir saç kremi işlevi görür. Kıvırcık ve dalgali saçlar için idealdir.

Argan yağı ayrıca E, F, C, A vitaminleri ile omega 6 ve omega 9 bakımından zengin yağlar içerir. Argan yağı içeren şampuanların saç diplerine hafifçe masaj yaparak uygulanması ve durulamadan 2-3 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Böylelikle aktif maddeler ve vitaminler saç derisine nüfuz edebilir.

 

ARGAN YAĞI MUCİZELERİ: TIRNAK BAKIMI 

 

Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılan Argan Yağı tırnak bakımı içinde kullanılır. Besleyici yağları ve vitaminleri ile tırnaklar daha sağlıklı bir görünüm kazanırlar. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak tırnakların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kırılgan tırnakların yapısını güçlendirerek, kırılmalarını engeller.

 

 

ARGAN YAĞI MUCİZELERİ: AKNE TEDAVİSİ 

 

Argan yağı içerisinde bir çok yararlı yağ asiti ihtiva etmesine ve yağlı bir dokuyu sahip olmasına rağmen cildi yağlandırmaz. Argan yağı içeriğindeki antioksidan yapısı ile cildi temizler ve içeriğindeki vitaminler ile cildi sağlığına kavuşturur. Aknelerin giderilmesinde önemli rol üstlenir. Cildin bozulan yağ dokusunu onarır, hücrelerin yenilenmesine yardimci olarak akneler ile oluşan iltihaplanmayı ortadan kaldırır. Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olan bu mucizevi yağ, yağlı ciltlerin yağ dengesini korur ve akne oluşumunu engeller.

 

ARGAN YAĞI MUCİZELERİ: ÇATLAK ONARICI

 

Hamilelik döneminde ya da hızlıca alınan verilen kilolarda derinin fazla esnemesiyle birlikte vücutta çatlaklar oluşur. Argan yağı içerdiği E vitamini yardımı ile cildin kaybolan elastik yapısını onarmaya yardımcı olur. Doğum sonrası ciltte oluşan sarkma, buruşma gibi durumlarda argan yağı cildin kendini toplamasına olanak sağlar. Hamilelikte çatlak oluşumunun önlenmesine katkıda bulunur.

 

 

ARGAN YAĞI (ARGAN OIL) :

Cilt ve saç sağlığı için en değerli ve en etkili etken maddelerin başında Argan Yağı gelir, çünkü :

- Güçlü bir nemlendiricidir,

- Kırışıklık önleyici ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir,

- Yaraları iyileştirir, cildi korur, mikropları öldürür, iltihabı giderir,

- Saç ve saç derisini nemlendirir, kepek şikayetlerini giderir,

- Saçları canlandırır, onarır ve de daha canlı ve gür görünmelerini sağlar,

- Saç kırıklarını onarır, saçlara doğal bir yumuşaklık verir,

- Cildin bozulan yağ dokusunu onarır, hücrelerin yenilenmesine yardimci olarak aknelerin tedavisinde destek sağlar,

- İçerdiği E vitamini yardımı ile cildin kaybolan elastik yapısını onarmaya yardımcı olur.

- Besleyici yağları ve vitaminleri ile tırnaklar daha sağlıklı bir görünüm kazanırlar,

- Kırılgan tırnakların yapısını güçlendirerek, kırılmalarını engeller.


 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR