ISIRGAN OTU

 

Isırgan Otu yaz aylarında çiçek açan, yıl boyunca yetişen otsu bir çiçek türüdür. Isırgan otu ısırgangillerden olup, çeşitli renkte, dişi ve erkek olmak üzere değişik türleri bulunmaktadır. Isırgan otu tohumlarından kökü ve yaprağına kadar her yönüyle şifalı bir bitkidir.  Isırgan otunun yaprağında dikenimsi tüyleri bulunmaktadır.  Cilde değdiğinde kaşıntı ve kızarıklık yapabilmekte ve ismini de bu özelliğinden almaktadır. Bu sebeple de çıplak elle bu bitkiye dokunmamak gerekmektedir.

 

Isırgan otu bugün alternatif tıpta ve doğal tedavilerde çokça kullanılan mucizevi bir bitkidir. Isırgan otu içeriğindeki vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücut direncini artırır ve hastalıklara karşı korur. Çeşitli kanser türlerinin (özellikle akciğer kanseri) , romatizmal hastalıkların ve ağrıların,  şeker hastalığı, saç ve deri hastalıkların (uçuk, zona vb.)  iyileştirilmesinde yardımcı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. 

 

Isırgan Otu içeriğinde  çok çeşitli vitamin ve etken maddesi ihtiva eder: A, C ve D vitaminleri, histamin, demir, potasyum tuzları, formik ve organik asitler  ile tohumlarında sabit yağlar, proteinler ve klorofil bulunmaktadır.

Isırganın otu bitkisinin kanserden önleyici, şeker hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Isırgan otunun en bilinen faydaları arasında romatizmal ağrı ve ödemi azaltması, saç derisini kuvvetlendirmesi, uçuk, zona, egzama gibi deri hastalıkları ile saç deri hastalıklarını iyileştirmesine yardımcı  olmaktadır. Isırgan otu saç derisini kuvvetlendirir, saç deri yapısını koruyarak saçın parlaklığını ve canlılığını artırır.  Saç diplerini besleyerek dengeler, saçı dipten uçlarına kadar güçlendirir.

 

 

Isırgan otu ağız yoluyla, doktor kontrolünde kullanıldığında kan şekerini düzenler, iltihap sökücüdür, kadınlar regl dönemindeki ağrılarını hafifletir. İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Öksürük giderici özelliği bulunmaktadır.  Emziren kadınlara önerilir. Önemli derecede anne sütün miktarını ve kalitesini artırıcı özelliği bulunmaktadır.

 

Demir eksiliği bulunan kişilere önerilir, içerisinde önemli derecede demir bulunmaktadır.  Kan temizleyicidir.

 

Isırgan otunun haricen kullanılmalarında da saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır.

Isırgan otu lapası ile yapılan masajın romatizma kaynaklı ödem ve ağrıları azalttığı bilinmektedir.

Anti-bakteriyel özelliği ile ağız ve diş bakımda kullanılabilir.

 

ISIRGAN OTUNUN SAÇ SAĞLIĞINA KATKILARI :

 

Isırgan otu saç sağlına fayları saymakla bitmez.  Isırgan otu saç sağlığı ve bakımında çok önemli bir bitkidir.

Isırgan otu ihtiva eden şampuanlar saç derisini güçlendirir.  Saç dersini canlı tutarak kepek oluşumunu önler. Kepek tedavisinde çok kullanılır.

 

Saç diplerini ve derisini güçlendiren ısırgan otu saç dökülmesini engeller. Bu sebeple saç dökülmelerini önlemek amaçlı tedavilere yardımcı olur ve kullanılır. Saç derisinin güçlenmesi ile beslen saç kökleri kuvvetlenir ve dökülmesi engellenmiş olur. Kökten beslen saç ise daha çok canlanır ve parlar. Saç sağlığı için önerilen miktarlarda  ısırgan otu içeren şampuan ve sabunlar tam bir mucize görevi görür.

 

Isırgan otu saç dökülmesini engellemesinin, saç sağlığının korumasının yanı sıra daha önce dökülmüş saçların yeniden çıkmasına da yardımcı oluyor. Yeni çıkan saçların daha sağlıklı uzamasına ve dökülmemesine destek olur.

Isırgan otu içerisinde bulunan silis ve  kükürt sayesinde saçların daha parlak gözükmesine de yardımcı olur.

 

Genel olarak, saç sağlığı bakımı ve onarımı açısından mükemmel bir bitkidir. Isırgan otu içeren şampuanlar dünyanın her yerinde saç tedavilerinde yardımcı ürün olarak tavsiye edilmektedir. Saç sağlığını sürekli olarak korur.  

Kafa derisini korur ve onarır böylelikle saçlardaki kaşıntıyı engeleler. Saç derisinin ölmesi ile oluşan pul pul dökülmeler önlenir. Kepeğe karşı etkilidir. 

Saç kökten uca güçlenir sağlıklı ve canlı görünür, hacim kazanır.  Saçın yıpranmasını azaltır.  Saç derisini koruyarak ve güçlendirerek saçlardaki tüylü ve bakımsız görüntüyü engeller. Saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur, saç uzamasını hızlandırır.

 

Saçtaki yağlanmayı azaltır. Saç yağ dengesini korur. Bu sebeple “tedavi dozunda” ısırgan otu içeren şampuanlar çabuk yağlanan saçlara da önerilmektedir. Bu şekilde yağlanmaya karşı etkilidir. 

Saç tararken oluşan kırılmalar, dökülmeler engellenir.  Saçların  gürleşmesine yardımcı olur.  Bu sebeple ince telli saç tiplerine çok uygundur. Saç kıllarını kökten güçlendirir ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

 

 

ISIRGAN OTUNUN CİLT SAĞLIĞINA KATKILARI :

 

Isırgan otu saç dersini güçlendirmenin yanı sıra, tüm cilt hastalıklarının tedavilerinde en etkin doğal yöntemlerdendir.

 

İçerisinde ısırgan otu bileşeni bulunan sabun ve kremler yine cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak tavsiye edilir. Isırgan otunun içeresinde bulunan besleyici yağlar, sivilce ve akne gibi  cilt problemlerini gidermek için faydalıdır. Leke giderici özelliği olan bu yağlar daha önce oluşmuş akne ve yara izlerinin tedavisinde yardımcı olur.

 

Özellikle ergenlik döneminde oluşmuş akne ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan mucizevi bir bitkidir. Sivilce ve siyah noktadan dolayı bozulmuş ciltlerin onarılmasında etkin rol oynar. Isırgan otu siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet veren cilt tabakasının yağ dengesini düzenler.  Isırgan otu içeresinde bulunan vitamin ve özler ile cildi besler ve onarır.  Yağ dengesine düzenleyerek ve cildi besleyerek ciltte siyah nokta ve akne oluşumunu engeller.

 

Isırgan otunun anti-bakteriyel ve iltihap kurutucu özelliği ile egzama, zona ve virütik yollarla oluşan uçuk gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.  Anti-inflamatuar özelliği ile bu tür hastalıkların ve yaraların oluşumunu engeller.  İltihaplı çıkan çıban, uçuk gibi ağrılı ve görüntü olarak rahatsızlık veren bu hastalıkların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. İltihabı kurutarak tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

 

Isırgan otu içerisinde bulunan zengin yağ ve vitaminler ile cildi besler, kırışıklık ve sarkmaları önleyici bir etkiye sahiptir. Gözaltında oluşan morluk ve torbaları gidermeye yardımcı olur.  Cilt kanserine karşı cildi koruduğu, direnci arttığı bilinen diğer özelliklerindendir. Cilt lekelerini giderme hususunda da  etkilidir.


Isırgan Otu : 

  • - Kafa derisini korur ve onarır, böylelikle saçlardaki kaşıntıyı engeller.
  • - Saç derisinin ölmesi ile oluşan pul pul dökülmeleri önler.
  • - Kepeğe karşı etkilidir, kepek oluşumunu önler.
  • - Saç kökten uca güçlenir ve de sağlıklı ve canlı görünür, hacim kazanır.  Saçın yıpranmasını azaltır. 
  • - Saç derisini koruyarak ve güçlendirerek saçlardaki tüylü ve bakımsız görüntüyü engeller.
  • - Saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur, saç uzamasını hızlandırır.
  • - Saçtaki yağlanmayı azaltır. Saç yağ dengesini korur.
  • - İnce telli saçlara sahip olanlara özellikle tavsiye edilir, çünkü saçların kalınlaşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR