SAW PALMETTO

 

Saw (testere) palmetto (palmiye) bir tür palmiye ağacıdır, ancak cüce palmiye de denilen bodur tipidir. Bu ağaca serenoa repens de denilmektedir. Bu ağaç, Avusturalya ve Yeni Zelanda'da yetişmektedir. Meyvesi ve yaprağı uzun yıllardır insan sağlığında kullanılmaktadır.

 

Bilindiği üzere ailesel (hormonal, erkek tipi) saç dökülmesine sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek etken DHT (Di Hidro Testosteron)'dir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, Saw palmettonun 5 alfa redüktazı engelleyerek, DHT oluşumunu durdurduğu yönünde sonuçlara ulaşmışlardır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 5 alfa redüktazın tip 1'ine etkili olduğu için finasterid ya da dutasterid gibi cinsellik üzerine yan etki yapmadığı tespit edilmiştir.

 

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, saç dökülmesi tedavisinde destek olarak kullanılan en etkili bitki saw palmettodur. Bu bitkinin ilk kullanım alanı iyi huylu prostat büyümesi hastalığının tedavisidir. Günlük 1500 mg saw palmetto kullanan prostat hastalarında bile cinsellikle ilgili yan etkilere rastlanmamıştır.

 

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar daha çok DHT'nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerine yapılmış çalışmalardır. Erkek saç dökülmesi tedavisi için üretilen tabletlerde günlük 600 mg, kadınlarda görülen dökülmede ise daha düşük dozda günlük 300 mg önerilir. Saç sorunlarında bu dozda alım yeterlidir ve güvenle yan etki yaşamadan kullanılabilir. Prostat büyümesi için ürtilen ilaçlarda daha yüksek miktarda günlük 1500 mg a kadar aktif madde içermesi tavsiye edilir.

 

Saw palmettonun bir diğer kullanım alanı ise saç spreyleridir, saç dökülmesi tedavisi için üretilen bitkisel spreylerin olmazsa olmazı saw palmettodur ve çoğu bitkisel saç spreylerinde içeriğinde bu bitkiye yer verilmeye başlanmıştır.

 

Şampuanlarda kullanımı biraz daha farklıdır : Saw palmettonun daha çabuk emilebilir formu LSSRE (Lipo Steroik Serenoa Repens Extresi) kullanılır. Her ne kadar şampuanlar tek başına saç dökülmesi tedavisinde yetersiz kalsa da, dökülme için şampuan kullanılacaksa LSSRE içerenler tercih edilmelidir.

 

Cüce palmiyenin etkisi finasterid denilen maddeye benzer ancak finasterid gibi yan etki yapmadığı yani cinsel istekte azalma gibi sorunlara sebep olmadığını kanıtlayan çok sayıda güvenilir bilimsel yayın olduğu için de, özellikle erkekler tarafından güvenle kullanılabilir.

 

Isırgan otu, kabak çekirdeği, sarımsak, elma çekirdeği gibi bir çok bitki için DHT yi engellediği söylense de bunları destekleyen bir tek bilimsel deneysel çalışma yoktur, saç dökülmesi tedavisinde en etkili bitki saw palmetto olarak kabul görmektedir.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR